Kediniz bazen kumları konfeti gibi etrafa mı fırlatıyor? Eğer öyleyse muhtemelen oldukça basit sebepleri vardır.

Kedilerin normal tuvalet davranışlarını değerlendirelim. Kediler kum kabına tuvaletlerini yapacakları zaman belli bir davranış prosedürü izlerler. Öncelikle kumu inceleyecekler, ardından sığ bir çukur kazacak, sonra da tuvaletlerini yapacaklardır. En sonunda bazı kediler tuvaletlerini örtmeye çalışırlar. Bu işe çok hevesli olduklarında kum kabının her yerine, hatta bazen dışına bile kum saçmaya başlarlar.

Kum kabınızın yan duvarları alçaksa kumun kabın dışına saçıldığına fazlasıyla tanık olursunuz. Kedilerimize standart kum kabı alırken onların tuvalet davranışlarını her zaman hesaba katmıyoruz.

Kabın Dışını Düşünün

Yabani kediler evcil kedilerimizle aynı davranışları gösterirler, ancak onlar bir kum kabının sınırlarıyla baş etmek durumunda değillerdir. Vahşi kedilerin tuvalet davranışlarını incelediğimizde özellikle kumlu toprakları kazmayı ve buralara tuvalet yapmayı tercih ettiklerini, çakıllı ya da üzerinde ot bitmiş olan zeminleri tercih etmediklerini görürüz. Aynı zamanda kumu kazarken kum kaplarında asla yapamayacakları bacaklarını tamamen uzatarak kazmaktan hoşlandıklarını görürüz. Kediler tercih ettikleri tabakayı manipüle etmek için daha fazla zaman geçirme eğilimindedirler.

Boyut ve Yükseklik Meselesi

Kediniz kumu her seferinde kaptan dışarı atıyorsa daha yüksek kenarları olan bir kap alabilirsiniz. Veyahut kedinize büyük plastik saklama kaplarından, bir kenarından girişi kolaylaştırarak (Yaralanmalara sebep olmamak için açtığınız girişin kenarlarının keskin olmamasına dikkat ediniz!), yüksek duvarlı – ki bu yükseklik 30 cm bile olabilir – bir kum kabı yapabilirsiniz. Kum kabına girişin kolaylaştırılması eklem ve hareket problemleri yaşayan kedilerinizin rahat kullanımını sağlamış olur.

Bazı kedilerin alışma sürecine ihtiyacı olabileceği için eski kabınızı yeni aldığınızın yanına yerleştirin ve daha sık kullandığını görene kadar 1- 2 hafta zaman tanıyın. Sonrasında eski kabınızı kaldırabilirsiniz. Seçeceğiniz kum kabının kedinizin burnu ile kuyruk sokumu arasındaki mesafenin en az 1.5 katı uzunluğunda olmasına dikkat etmelisiniz. Çoğu standart kum kabı bundan çok daha küçüktür ve kedinizin bu kaplardan dışarı kum atmasının şaşılacak bir yanı yoktur.